Zdrowe i piękne włosy

??????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????
02.07.2015

STOP! wypadaniu włosów

Każdy z nas chciałby mieć piękne, lśniące i gęste włosy, świadczy to o naszym zdrowiu i dbałości o urodę. Niestety nadmierne wypadanie włosów jest poważnym problemem dotykającym mężczyzn i kobiet w różnym wieku, a przyczyny mogą występować na skutek różnych czynników i mogą utrzymywać się przewlekle bądź tylko okresowo. Jakie więc czynniki mają wpływ na osłabione i nadmierne wypadanie włosów? Jakie produkty stosować, aby zahamować ich wypadanie, pobudzić do wzrostu i zwiększyć objętość?

CYKL ŻYCIA WŁOSA

Każdy włos wyrasta z mieszka włosowego, a każdy mieszek charakteryzuje się własnym cyklem życia. Oznacza to, że każdy włos rośnie niezależnie od innych go otaczających. Jeśli mieszki włosowe byłyby zsynchronizowane, włosy rosłyby wszystkie jednocześnie. Oznaczałoby to, że istniałby się okresy, podczas których wszyscy bylibyśmy łysi oraz takie, kiedy mielibyśmy głowę pełną włosów! Okres, w którym aktywnie rosną włosy, nazywany jest w fazą anagenową. Trwa od 1 do 3 lub 4 lat. Podczas tej fazy cebulka włosa, która znajduje się na dnie mieszka włosowego, regeneruje się i wytwarza włókno włosa. Nasze włosy rosną ok. 1 cm na miesiąc. Druga faza jest nazywana fazą katagenową lub okresem przejściowym i trwa od 2 do 3 tygodni. Jest to koniec fazy wytwarzania włókna włosa, cebulka wycofuje się z powierzchni skóry głowy. Włos przestaje rosnąć i pozostaje w tej fazie przez kilka tygodni przed przejściem w fazę odpoczynku. Trzeci i ostatni etap cyklu wzrostu włosów to faza telogenowa, która odpowiada okresowi odpoczynku. Włosy już nie rosną, ale nadal tkwią w mieszku włosowym przez ok. 3 miesiące. Po tym trzymiesięcznym okresie zaczynają wypadać podczas mycia lub szczotkowania. Rozpoczyna się teraz nowa faza anagenowa. Tak, więc włosy nie rosną w sposób ciągły, ale w kolejnych cyklach. Aż 90% jest na stałe w fazie wzrostu, podczas gdy 10% jest w fazie wypadania. Każdego dnia w naturalny sposób tracimy od 50 do 80 włosów, po 2 do 7 latach cyklu ich życia. Utracone są następnie zastępowane przez nowe włosy. Każdy mieszek wytwarza nowy włos w fazie wzrostu, w sumie jest to 25 do 30 cykli w ciągu naszego życia.

PRZYCZYNY WYPADANIA WŁOSÓW

Są różne i często nie zależne od wieku. Czasami jest to niewielka utrata włosów, która ustępuje po zastosowaniu odpowiedniego leczenia, innym razem trwałe, wymagające specjalistycznych zabiegów. O zwiększonym wypadaniu włosów mówimy, gdy liczba włosów w fazie wzrostu jest zmniejszona, a liczba włosów w fazie spoczynku zwiększona. Jeśli w fazie wzrostu włosy są słabsze i cieńsze niż normalnie, jest bardziej prawdopodobne, że wypadną szybciej. Czynniki mające wpływ na nadmierne wypadanie mogę mieć różne podłoże to m.in. zmiany hormonalne, niedobory witamin, sezonowy spadek odporności, stres, przemęczenie, ale także choroby (np. choroby skóry, zaburzenia tarczycy). Ogromny wpływ ma także nieodpowiednia pielęgnacja i dieta (niedobór witamin i składników odżywczych.

WZMOCNIENIE WŁOSÓW

W początkowej fazie wypadania włosów możemy sobie pomóc stosując powszechnie dostępne preparaty doustne zawierające odpowiedni zestaw witamin i minerałów (witaminy z grupy B, biotynę, keratynę, aminokwasy, niacynę, cynk, żelazo, witaminę E). Niezbędnym uzupełnieniem terapii doustnej, która niewątpliwie korzystnie i skutecznie wpływa na wzmocnienie włosów i hamowanie ich wypadania są wysokiej jakości preparaty do stosowania zewnętrznego. Wśród preparatów do pielęgnacji włosów ampułki oraz spraye wyróżniają się najwyższą koncentracją składników aktywnych, przeznaczone są do intensywnej, krótkotrwałej terapii przynoszącej korzyści oraz długotrwałe efekty hamując wypadanie, stymulując ich wzrost, dzięki czemu zyskujemy zdrowe i piękne włosy.

KIEDY SIĘGNĄĆ PO AMPUŁKI

I SPRAYE?

Ampułki czy spraye stanowią alternatywę dla maseczek czy odżywek. Jeśli włosy wymagają silnego wzmocnienia i regeneracji, a szampon, tonik czy preparaty doustne nie przynoszą pożądanych efektów, warto zafundować im intensywną pielęgnację odżywczą. Są również cennym środkiem w walce z nadmiernie wypadającymi włosami. Jakie preparaty wybrać? Gdy włosy są zniszczone, suche, pozbawione blasku i elastyczności przez liczne zabiegi pielęgnacyjne czy działanie słońca najlepszym wyborem są ampułki wzmacniająco-regenerujące. Zawarte w ampułkach czy sprayach substancje poprawiają dotlenienie i odżywienie cebulek włosowych. Wzmocnione cebulki zapewniają wzrost zdrowych, lśniących i elastycznych włosów. Ampułki te, w odróżnieniu od preparatów hamujących wypadanie włosów nie zwalczą problemu przedwczesnego łysienia, ale przywrócą włosom zdrowy wygląd. Jeśli każdego dnia tracimy sporo włosów, rozwiązaniem mogą być ampułki/spraye hamujące wypadanie. Poza wzmocnieniem i odżywieniem włosów działają bezpośrednio na mieszek włosowy stymulując fazę anagenu (fazę wzrostu włosa). W swoim składzie powinny zawierać silnie działające składniki aktywne takie jak: tetrapeptyd (połączenie aminokwasów), który pobudza podział komórek cebulek włosów i przedłuża fazę wzrostu. Wzrost włosów zostaje pobudzony poprzez poprawę mikrokrążenia skóry głowy. Niacyna działa rewitalizująco na cebulkę włosa, dodatkowo spełniając rolę aktywatora energii, dzięki temu zwiększa się ich gęstość a wypadanie zostaje zahamowane. Wciąg z palmy sabalowej dodatkowo wzbogacony kwasem laurynowym składniki te ograniczają aktywność enzymu, powodującego wypadanie włosów. Nikotynian tokoferolu ułatwia przenikanie składników aktywnych przez skórę. Witaminy z grupy B i witaminę E, zapewniają odpowiednie odżywienie komórek i wiele innych substancji, które zawarte w płynach stosowanych zewnętrznie na skórę głowy skutecznie działają na stymulację wzrostu włosa oraz skutecznie hamują ich wypadanie. Ze względu na rodzaj wypadania, preparaty wzmacniające i hamujące wypadanie włosów można podzielić na damskie i męskie, większość dermokosmetyków jest przebadana pod względem skuteczności i przy prawidłowym stosowaniu przynoszą pożądane efekty wzmocnienia włosów i hamują proces ich wypadania. Zły stan włosów i ich utrata często jest sygnałem, że w organizmie dzieje się coś niedobrego. Dlatego warto poznać przyczynę i niezwykle ważne jest, by zareagować od razu, gdy zaobserwujemy pierwsze objawy wypadania włosów.

powrót