Wszystko o Lipie- „Lekarz leczy, natura uzdrawia.”

http://www.dreamstime.com/royalty-free-stock-photography-cup-tea-linden-flowers-white-background-image31599917
23.01.2015

 

Lipa drobnolistna (Tilia cordata Mill.)

Lipa szerokolistna (Tilia platyphyllos L)

Lekarz leczy, natura uzdrawia.”

Hipokrates

Lipa to powszechnie rosnące w Polsce drzewo, ze względu na reprezentacyjne walory często sadzone wzdłuż dróg, w parkach i na skwerach. Drzewo lipy znajdziemy także dziko rosnące w skupiskach leśnych. Od wieków lipa dawała wiele korzyści gospodarstwom domowym, a jej kwiatostan od zawsze był cenionym lekiem ludowym.

Surowcem leczniczym są charakterystycznie pachnące kwiatostany, które zakwitają na przełomie czerwca i lipca. W Europie występują dwa gatunki lipy: drobnolistna i szerokolistna. Kwiaty obu gatunków mają zbliżone właściwości lecznicze. Zbiera się je razem z przysadkami już w czasie kwitnienia, podczas gorącej i suchej pogody.

Kwiatostany lipy zawierają głównie flawonoidy, olejek eteryczny i związki śluzowe. Ponadto wśród związków czynnych należy wymienić garbniki, leukoantocyjany, kwasy organiczne, triterpeny i fitosterol, sole mineralne, karoten, kwas askorbinowy i tilirozyd. Wszystkie te związki wpływają na korzystne właściwości kwiatostanów lipy.

Dzięki nim lipa wykazuje:

Działanie napotne

Działanie to jest najbardziej pożądane w czasie przeziębienia i grypy. Odpowiedzialne za nie są flawonoidy. Napary z lipy powodują zwiększenie wydzielania potu, przez co przyśpieszają wydzielanie toksyn z organizmy oraz poprawiają parowanie i oddychanie przez skórę. Ich działanie polega na pobudzeniu gruczołów potowych w skórze oraz zwiększeniu ich wrażliwości na bodźce przekazywane przez zakończenia nerwowe. Działanie napotne wykazuje również gorąca kąpiel z dodatkiem suszonych kwiatostanów lipy.

Działanie przeciwzapalne i osłaniające

Tilirozyd oraz obecne w surowcu śluzy działają łagodnie przeciwzapalnie. Ponadto związki śluzowe wykazują działanie osłaniające, powlekające i zmiękczające. Dzięki temu łagodzą bóle gardła i silny kaszel. Gorące napary z kwiatów lipy powinno się pijać w trakcie przeziębienia, w stanach gorączkowych, anginie, zapaleniu gardła, krtani i oskrzeli. Podobne działanie do naparów z  lipy ma miód lipowy.

Działanie uspokajające i nasenne.

Napary z lipy stosuje się w nadmiernej pobudliwości nerwowej, ponieważ łagodzą stany napięcia nerwowego – szczególnie u dzieci, młodzieży i osób starszych. Działanie uspokajające wykazuje olejek eteryczny zawarty w kwiatostanach lipy. Olejki eteryczne pomagają również w problemach z zasypianiem. W walce z bezsennością najlepsze są napary z lipy dodawane do gorącej kąpieli.

Działanie moczopędne.

Kwiatostan lipy wykazuje działanie moczopędne, związane z obecnością terpenów w olejku eterycznym. Zwiększenie wydalania moczu następuje w wyniku działania drażniącego na kanaliki nerkowe. Ze względu na działanie moczopędne podczas leczenia przeziębienia lipą należy pamiętać o nawadnianiu organizmu innymi płynami – najlepiej herbatą owocową lub niegazowaną wodą mineralną.

Działanie żółciopędne

i przeciwskurczowe.

Działanie żółciopędne związane jest z właściwościami przeciwskurczowymi, a nie z bezpośrednim działaniem na miąższ wątroby. Olejki eteryczne zawarte w kwiatach lipy delikatnie łagodzą napięcie mięśni gładkich oraz pobudzają wydzielanie soków żołądkowych. Zwiększają także przepływ żółci do dwunastnicy, tym samym zmniejszając prawdopodobieństwo powstawania kamieni w woreczku żółciowym (pęcherzyku żółciowym). Ułatwiają trawienie pokarmu i wydalanie niestrawionych resztek z organizmu. Wyciągi z lipy przyniosą ulgę w niestrawności i nudnościach.

Zewnętrznie można z naparu lipy robić okłady na zapalenie spojówek i powiek, na obrzęki i cienie wokół oczu. Przemywanie naparem skóry łagodzi podrażnienia, pielęgnuje cerę, uelastycznia, zmniejsza łojotok i hamuje złuszczanie się naskórka.

W czasie ciąży należy zachować szczególną ostrożność, ponieważ napary z lipy powodują gwałtowne ukrwienie skóry i jednoczesne odpłynięcie krwi m.in. z łożyska, co może prowadzić do niedotlenienia płodu.

Nie ma szczególnych przeciwwskazań do stosowania preparatów z kwiatostanów lipy. Jednakże ze względu na nieustalone skutki uboczne nie powinniśmy podawać ich małym dzieciom.

powrót