Walentynki w… sypialni!

?????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????
09.02.2016

Powodów do spadku zainteresowania życiem seksualnym jest wiele… Proza życia, codzienna rutyna, stres, zmartwienia, czy wreszcie wieczny pośpiech potrafią skutecznie obniżyć libido i wystawić związek na ciężką próbę. Bardzo często niechęć do seksu jest również wynikiem zaburzeń pracy organizmu związanych ze starzeniem się oraz różnymi chorobami przewlekłymi, np. cukrzycą, czy nadciśnieniem. Tymczasem obniżenie aktywności seksualnej wpływa negatywnie nie tylko na osobę, której dotyczy, ale również na partnera i niestety może stać się przyczyną frustracji, nieporozumień i oziębłości w codziennych kontaktach. Podjęcie wyzwania jakim jest walka z obniżeniem libido nie tylko dodatnio wpływa na samopoczucie, zwiększa pewność siebie i poprawia poczucie własnej wartości, ale również korzystnie odbija się na wzajemnych relacjach i trwałości związku.

Z najnowszych badań przeprowadzonych wśród Polaków wynika, że prawie 3 miliony mężczyzn w naszym kraju miewa kłopoty z potencją. Problem ten dotyka panów w każdym wieku, choć ewidentnie nasila się po pięćdziesiątce. Niestety tempo życia i stres sprawiają, że u wielu mężczyzn problemy z erekcją ujawniają się wcześniej, czasem już około czterdziestki. Również wiele kobiet skarży się na zaburzenia libido, czy niedostateczne odczuwanie przyjemności z seksu. Problem ten dotyka ponad 30% pań na świecie i niestety jest często bagatelizowany. Tymczasem właściwe relacje intymne odgrywają bardzo istotną rolę nie tylko w budowaniu więzi w związku, ale mają również bardzo pozytywny wpływ na zdrowie fizyczne i psychiczne. Nie warto więc spychać owej sfery życia na margines i liczyć na to, że wszystko samo „się ułoży”, albo z rezygnacją twierdzić, że można się bez udanego seksu obejść. Nie bez przyczyny już w starożytności ludzie szukali środków, które wzmagałyby ich osłabione libido lub urozmaicały życie intymne. Współczesne, „zabiegane” czasy sprawiają, że takie poszukiwania stają się jeszcze bardziej aktualne.

Poziom libido jest wartością bardzo zmienną. Na skutek przewlekłych chorób (np. cukrzycy, chorób serca, miażdżycy, zespołów depresyjnych czy zaburzeń hormonalnych) popęd seksualny może być okresowo albo na stałe osłabiony. Sytuacja taka dotyczy wielu związków z długim stażem i jest na tyle utrwalona, że wymaga zwrócenia się o pomoc do specjalisty. Nierzadko jednak spadek aktywności seksualnej nie ma żadnego podłoża chorobowego, a problem tkwi jedynie w przemęczeniu, zabieganiu czy chwilowym spadku nastroju. Wówczas warto wesprzeć libido, swoje i/lub partnera preparatami wspomagającymi aktywność seksualną dostępnymi w aptekach bez recepty. Wśród takich produktów znajdziemy różnego rodzaju tabletki poprawiające libido, jak również kremy i żele, do stosowania miejscowego. Ich zadaniem jest obniżenie stresu i napięcia, działanie relaksujące i rozluźniające, a także poprawa ukrwienia stref erogennych. Wszystko to ma na celu nie tylko pobudzenie aktywności seksualnej, ale także zwiększenie odczuwania pełnej satysfakcji ze współżycia.

Preparaty dla Pań

Liczba preparatów, które pomagają kobietom w walce z obniżonym libido jest niestety dużo mniejsza, niż tych dedykowanych mężczyznom. W ich składzie zwykle znajdują się zioła mające od wieków opinię afrodyzjaków, czyli m.in. imbir, lukrecja, rozmaryn, korzeń lubczyka, miłorząb japoński czy żeń-szeń. Ziołowe afrodyzjaki znajdziemy m. in. w preparacie Erotic dla kobiet, czy Amorecaps. Na szczególną uwagę zasługuje aminokwas L-arginina, obecny m. in. w korzeniu maki. L-arginina jest prekursorem tlenku azotu, związku, który rozkurcza ściany naczyń krwionośnych, co powoduje zwiększony napływ krwi do narządów płciowych, a w końcowym efekcie ułatwia ich nawilżenie i zwiększa wrażliwość na bodźce. Sprzyja więc podnieceniu oraz odczuwaniu pełnej satysfakcji ze współżycia seksualnego. L-argininę znajdziemy w takich preparatach jak: Sensivella, czy Liderin Sex Expert Femina. Nowością na rynku są pobudzające libido plastry przezskórne, w skład których wchodzą m. in.: żeń-szeń koreański, liście damiany, ekstrakt z owoców guarany, kora z muiry puama, ginkgo biloba a także chusteczki stymulujące, nasączone jaśminem i wyciągiem z drzewa sandałowego, które wspomagają wrażliwość okolic intymnych.

Preparaty dla Panów

Wśród środków wspomagających potencję mężczyzn są takie, które działają doraźnie, a efekty są szybkie, silne, ale jednocześnie nie utrzymują się zbyt długo oraz takie, które przyjmuje się przez dłuższy okres czasu, dzięki czemu sprawność seksualna u mężczyzny poprawia się znacznie na dłuższy okres czasu. Preparaty do doraźnego stosowania zawierają zwykle dużo większe dawki i są droższe. Ich celem jest natychmiastowe wywołanie reakcji seksualnej i utrzymanie erekcji, czyli zażywa się je bezpośrednio przed zbliżeniem (na około 1 godzinę przed stosunkiem). Głównym składnikiem tych produktów są najczęściej: L-arginina, żeń-szeń i buzdyganek ziemny. Najbardziej popularne preparaty to: Cupido Max, Libido forte, Liderin, Erecton Max czy Ceedra. Dwa pierwsze produkty mogą być stosowane również przez kobiety.

Preparaty do regularnego zażywania przez dłuższy okres czasu polecane są mężczyznom, u których brak satysfakcji seksualnej związany jest z przepracowaniem, stresem, psychicznym obciążeniem, nadwagą, brakiem ruchu czy złą dietą. W ich skład wchodzą specjalnie dobrane kompozycje witamin i składników mineralnych oraz wyciągi ziołowe m. in. z żeń-szenia, palmy sabałowej, buzdyganka ziemnego czy cytryńca chińskiego. Do najbardziej znanych preparatów tego typu należą: Permen, Androvit Plus, czy Penigra. Do preparatów o nieco innym składzie należy Stymen, który również należy stosować przez dłuższy okres czasu. Zawiera on prasteron (dehydroepiandosteron, DHEA), który należy do grupy hormonów steroidowych. W organizmie DHEA ulega przemianie do innych hormonów, m. in. do testosteronu, co wpływa na poprawę sprawności seksualnej mężczyzny.

Warto pamiętać, że w przypadku współistnienia różnych chorób, a także przy długotrwałych zaburzeniach seksualnych, warto udać się do lekarza. Konsultacja z doktorem sprawi, że efekty terapii zaburzeń libido będą skuteczniejsze i szybciej widoczne. Zawsze warto także zadbać o kondycję fizyczną, więcej się ruszać i zdrowo odżywiać, a także zrezygnować z używek osłabiających nie tylko libido, ale cały organizm, czyli z alkoholu i papierosów. Zachęcamy również do eksperymentów w kuchni, ponieważ nie bez przyczyny wiele produktów spożywczych uważanych jest za naturalne afrodyzjaki. Słynny kochanek wszechczasów Casanova twierdził, że wigor zawdzięczał… czekoladzie. Romantyczna kolacja przy świecach z takimi produktami, jak: jaja, migdały, miód, owoce morza, awokado, szparagi czy polski seler na pewno nie pozostanie bez wpływu na finał w sypialni. Nie można zapomnieć również o przyprawach! Anyżek, goździki, kolendra, czy kardamon i wanilia pobudzają zmysły wspaniałym aromatem. Czasami naprawdę niewiele trzeba, żeby życie intymne z powrotem nabrało rumieńców…

powrót