Uszy- czyścić, czy nie czyścić, oto jest pytanie?

????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????
26.02.2016

Prawidłowe zasady higieny uszu!

Słuch jest jednym z najważniejszych zmysłów człowieka, tymczasem coraz więcej osób ma z nim problemy. Wynikają one z nadmiernego hałasu, głośnego słuchania muzyki (głównie przez słuchawki), nieleczonych chorób uszu, a także nieprzestrzegania zasad higieny. Warto więc wiedzieć, jak prawidłowo czyścić uszy i tym samym dbać o swój słuch.

Zasadniczo oczyszczanie uszu nie jest czynnością skomplikowaną, ponieważ tak naprawdę powinno ograniczać się wyłącznie do mycia ich zewnętrznej części, czyli małżowiny usznej, ciepłą wodą z mydłem o naturalnym pH 5,5 i osuszeniu przy pomocy chusteczki higienicznej nawiniętej na palec. Ten prosty sposób zapewnia, że część ucha widoczna dla osób wokół nas pozostaje czysta, a wnętrze przewodu słuchowego (dla nikogo niewidoczne) jest pokryte cieniutką ochronną warstewką woskowiny. Woskowina, czyli żółtawa wydzielina, która wydobywa się z uszu, to mieszanka wydzieliny gruczołów łojowych przewodu słuchowego, zrogowaciałych fragmentów nabłonka i gromadzącego się w uchu pyłu i brudu. Jest ona niezbędna do prawidłowego oczyszczania i nawilżania przewodu słuchowego zewnętrznego, a  oprócz tego tworzy barierę ochronną przed bakteriami, wirusami i owadami. Stanowi także zaporę dla wody, ograniczając jej wpływanie do ucha w czasie kąpieli. Dlatego nie wolno pozbywać się jej z przewodu słuchowego. Woskowina u różnych osób może wyglądać nieco inaczej. Kolor woskowiny (od jasnożółtej do brunatnej) oraz jej konsystencja (lepka, wilgotna albo sucha) jest sprawą indywidualną, zależną od naszych genów. Również ilość wydzieliny zależy od genów oraz wpływu czynników środowiskowych. Nadmiar woskowiny dokucza osobom, które zbyt uporczywie czyszczą uszy, a także osobom, które noszą aparaty słuchowe, przebywają w mocno zapylonym środowisku, w hałasie, osób, które używają słuchawek wkładanych do ucha oraz narażają uszy na duże zmiany ciśnienia atmosferycznego i częste kąpiele.

Nie da się ukryć, że kiedy w uchu zgromadzi się za dużo woskowiny, może dojść do zatkania kanału słuchowego i pojawiają się nieprzyjemne objawy: szumy, uczucie przytkania się ucha czy zalegania wody w uchu, czasem ból, a także pogorszenie słuchu. Nadmiar woskowiny jest dla niektórych osób nie do przyjęcia również ze względów estetycznych. Wtedy zwykle sięgają one po patyczki higieniczne. Trzeba jednak pamiętać o tym, że patyczki mogą służyć jedynie do oczyszczania małżowiny usznej tylko do ujścia przewodu słuchowego. Nie wolno wkładać ich do przewodu słuchowego, ponieważ możemy wepchnąć woskowinę głębiej i doprowadzić do powstania czopa, a także niechcący skaleczyć nabłonek przewodu słuchowego, czy nawet w ekstremalnych przypadkach uszkodzić błonę bębenkową. Dlatego jeśli odczuwamy potrzebę użycia patyczka, to róbmy to delikatnie i tylko na zewnątrz ucha. Przy uczuciu zatkania ucha warto natomiast sięgnąć po preparaty przeznaczone do rozpuszczania woskowiny w postaci kropli lub aerozoli, które są dostępne w aptece bez recepty. Skład tych preparatów jest tak dobrany, by rozpulchnić i oddzielić woskowinę od nabłonka przewodu słuchowego, co ułatwia jej późniejsze wypłukanie. Najczęściej zawierają one łagodnie działające środki powierzchniowo czynne, a niekiedy oliwę z oliwek, olej migdałowy, parafinę lub wodę morską. Preparaty do higieny uszu oparte na bazie oleistej zapobiegają wysuszaniu skóry, utrzymując właściwe nawilżenie i elastyczność, co pozwala na zachowanie prawidłowej bariery ochronnej. Część dostępnych w aptekach preparatów do usuwania woskowiny, oprócz jej rozpuszczania, zapobiega dalszemu osadzaniu się woskowiny. Podczas czyszczenia ucha za pomocą preparatów zakupionych w aptece najlepiej położyć głowę na poduszce czyszczonym uchem do góry i zakropić do niego zaleconą ilość preparatu. Po zakropieniu ucha należy odczekać kilkanaście minut, a następnie wyprostować się. W przypadku niektórych preparatów należy po czyszczeniu wypłukać ucho preparatem soli fizjologicznej lub wody morskiej przeznaczonej do stosowania do ucha. Po przepłukaniu ucha można powtórzyć te samie zabiegi higieniczne z drugim uchem. Warto pamiętać, by zarówno krople, jak i sól do płukania ucha miały temperaturę pokojową. Czasem trzeba wykonać zabieg czyszczenia kilka razy.

Preparatem do czyszczenia uszu rekomendowanym przez lekarzy laryngologów jest spray do uszu Vaxol. Preparat ten powstał na bazie farmaceutycznie oczyszczonej oliwy z oliwek i wspomaga samooczyszczanie uszu, zapobiega powstawaniu korków woskowinowych i ułatwia ich ewakuację, a ponadto łagodzi podrażnienia i pielęgnuje wysuszona skórę przewodu słuchowego oraz zapobiega infekcjom i przedostawaniu się wody do wnętrza ucha. Zaletą preparatu Vaxol jest brak konieczności płukania ucha po jego zastosowaniu w celu usunięcia resztek produktu. Inne popularne preparaty np. A-cerumen i Cerumex zawierają substancje powierzchniowo czynne i stosowane regularnie pomagają w usuwaniu złogów woskowiny oraz zapobiegają jej ponownemu gromadzeniu się. Po aplikacji tych produktów należy przepłukać ucho solą fizjologiczną. Innym preparatem polecanym do higieny uszu i rozpuszczania złogów woskowiny jest Solwax Active. Jego mechanizm działania polega na uwalnianiu w przewodzie słuchowym zewnętrznym aktywnego tlenu, który powoduje „odklejanie” woskowiny. Niektóre preparaty, na przykład Cue, zawierają ekstrakty olejowe z ziół: lebiodki pospolitej, rozmarynu, lawendy, mięty, czy cynamonowca wspomagające leczenie stanów zapalnych przewodu słuchowego zewnętrznego, takich jak: grzybice, egzemy, czy zapalenie skóry. Preparatem wspomagającym leczenie stanów zapalnych przewodu słuchowego zewnętrznego spowodowanych infekcjami bakteryjnymi i grzybicami jest również Otoargent, zawierający nanokoloidy srebra i miedzi, które skutecznie hamują rozwój drobnoustrojów. Do codziennej higieny uszu, zamiast patyczków higienicznych, można również stosować preparaty zawierające hipertoniczny roztwór wody morskiej, np. Audispray. Jeśli mimo domowych zabiegów czyszczenia uszu dolegliwości nadal się utrzymują lub gdy pojawia się ból ucha, należy niezwłocznie udać się do lekarza. Może się bowiem okazać, że ilość woskowiny jest tak duża, że wymaga mechanicznego usunięcia bądź też towarzyszy jej stan zapalny ucha.

Płukanie uszu u laryngologa jest bezpiecznym sposobem na usunięcie gromadzącej się woskowiny. Zabieg polega na wprowadzeniu do ucha letniej wody (około 37 stopni Celsjusza) pod niedużym ciśnieniem. Zabieg ten jest bezbolesny, a pacjent odczuwa jedynie delikatne łaskotanie. Trzeba pamiętać, że przyczyną nagłego pogorszenia słuchu może nie być nie tylko czop z woskowiny, ale uszkodzenie narządu słuchu, a także infekcja bakteryjna, wirusowa, bądź alergia, dlatego każde gwałtowne pogorszenie słuchu, z szumami usznymi czy zawrotami głowy, wymaga pilnej konsultacji lekarskiej, ponieważ może zakończyć się poważnymi powikłaniami!

powrót