TAJEMNICE KOSMETYKÓW- suchy szampon

?????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????
17.07.2015

Czyli jak działa suchy szampon bez użycia wody?

CODZIENNA PIELĘGNACJA WŁOSÓW

Włosy są one ważnym elementem wyglądu zewnętrznego. Kobiety, które szczególną wagę przykładają do wyglądu, bardzo mocno skupiają się na ich pielęgnacji. To głównie na nich buduje się wrażenie na temat danej osoby. Oczywiście nie tylko wygląd się liczy, ale ma duży wpływ na pierwsze wrażenie, które jest bardzo ważne. Niestety, nie ma jednego sposobu na pielęgnację wszystkich rodzajów włosów. Każdy ich typ wymaga innej pielęgnacji codziennej. Co prawda istnieje kilka uniwersalnych metod odpowiednich dla każdego rodzaju włosów, ale mają one niewielki wpływ na pielęgnację. Trzeba również stosować sposoby odpowiednie dla danego rodzaju włosów. W związku z tym konieczne jest ustalenie typu i potrzeb swoich włosów. Uniwersalnymi metodami pielęgnacji są takie zabiegi jak mycie szamponem, stosowanie odżywek, ochrona włosów przed szkodliwymi czynnikami atmosferycznymi oraz łagodzenie skutków działania tych czynników poprzez stosowanie odpowiednich kosmetyków. Do codziennej pielęgnacji należą również zabiegi fryzjerskie, takie jak strzyżenie, modelowanie, farbowanie itp. Wbrew obiegowym opiniom włosy należy myć codziennie. Na rynku jest wiele delikatnych szamponów do codziennego stosowania. Należy dobierać je do potrzeby i kondycji włosów. Innych preparatów użyjemy w przypadku włosów przetłuszczających się, a innych w przypadku włosów suchych i łamliwych. Podczas każdego mycia należy dwukrotnie użyć szamponu: pierwsze mycie jest podstawowe, drugie zaś właściwe. Do spłukiwania najlepiej użyć ciepłej, ale nie gorącej wody. Warto w czasie mycia pamiętać o masażu, który poprawia ukrwienie skóry. Dokładne, codzienne masowanie głowy np. przy okazji jej mycia pobudzi krążenie. Po umyciu włosy należy delikatnie osuszać ręcznikiem, w żadnym wypadku nie należy ich trzeć. Kolejnym etapem jest suszenie włosów. Najlepiej zostawić je na kilkanaście minut, aby same podeschły. Modelowanie należy rozpocząć, gdy włosy będą już prawie suche. Dzięki temu skraca się czas suszenia i mniej niszczą się włosy. Suszenie i modelowanie należy rozpocząć od nasady włosów w ten sposób uniknie się przesuszenia końcówek. Suszarka powinna się znajdować w odległości 15 20 cm od głowy. Dla dobra włosów warto również zrezygnować z urządzeń wytwarzających wysoką temperaturę, karbownic czy prostownic. Lepiej unikać też nabłyszczających kosmetyków do stylizacji, typu wosk czy brylantyna, ponieważ nadmiernie natłuszczają włosy powodując ich obciążenie.

CO TO JEST SUCHY SZAMPON?

Pierwowzorem dla suchych szamponów była skrobia ziemniaczana, talk i pudry dla niemowląt, które również z powodzeniem można stosować do odświeżenia fryzury. Jednak są o wiele trudniejsze do wyczesania i na ciemnych włosach mogą zostawiać widoczny, biały osad. Suchy szampon błyskawicznie myje włosy w sytuacjach, gdy nie możemy skorzystać z tradycyjnego oczyszczania. Nie potrzebna jest do tego ani jedna kropli wody. Jest to jednak kosmetyk do zadań specjalnych i nie nadaje się do codziennego stosowania. Przyda się wszystkim aktywnym kobietom, które, na co dzień chcą zaoszczędzić cenny czas, osobom przebywającym w szpitalu, w podróży, kiedy dostęp do wody jest trudny lub niemożliwy. W takich ekstremalnych sytuacjach, kiedy nasze włosy zaczynają się przetłuszczać u nasady, stają się oklapnięte i odbierają nam uroku, dobrze mieć pod ręką suchy szampon.

ZASTOSOWANIE SUCHEGO SZAMPONU:

1. Aby odświeżyć włosy - to niewątpliwie jego pierwszy cel. Suchy szampon jest używany w celu odświeżenia włosów, tak by wyglądały bardziej schludnie. Może być stosowany pomiędzy myciem głowy. To nieoceniony sposób na przedłużenie świeżości włosów!

2. Aby nadać formę oklapniętym włosom- zaleca się zachowywanie odstępów pomiędzy myciem głowy od dwóch do trzech dni. Szampon nadaje włosom odpowiednią teksturę i ułatwia ich modelowanie dając fryzurze długotrwałe efekty.

3. Aby zatuszować efekt tłustych włosów - suchy szampon nie jest w stanie zastąpić tradycyjnego szamponu. Jednakże, jeżeli przydarzy się niezapowiedziane spotkanie lub rano zabraknie czasu na umycie głowy, dobrym szybkim i skutecznym rozwiązaniem będzie spryskanie włosów u nasady suchym szamponem.

4. Aby zatuszować odrosty pomiędzy farbowaniami - obecnie istnieją suche szampony koloryzujące, które zatuszują efekt. Dzięki temu można przedłużyć okres pomiędzy farbowaniem.

5. Aby nadać objętości cienkim włosom – suchy szampon używany jest także, jako produkt do stylizacji, nadaje im więcej objętości w ciągu dnia tworząc efekt push up.

SUCHY SZAMPON (NIE) DLA KAŻDEGO?

Stosowany okazjonalnie i w rozsądnych ilościach nie niszczy włosów. Jednak częste i nie prawidłowe stosowanie może wysuszyć i podrażnić skórę głowy i doprowadzić do przesuszenia a nawet doprowadzić do łupieżu. Nie zaleca się również stosowania szamponu osobą, których włosy są w bardzo złej kondycji. Jaki wybrać suchy szampon? Podobnie jak wybór tradycyjnego szamponu, czy odżywki, zależy wyłącznie od indywidualnych preferencji i stanu włosów. Jeśli są cienkie i delikatne należy wyprać produkt np. z dodatkiem ekstraktu z owsa, który doda efektu uniesienia włosa i objętości, sprawi, że będą bardziej puszyste poprawi ich strukturę i ułożenie. Gdy włosy nadmienię się przetłuszczają ekstrakt z pokrzywy zawarty w szamponie będzie miał działanie redukujące nadmiar sebum oraz głęboko oczyszczające. Podstawowym składnikiem suchych szamponów jest skrobia kukurydziana i ryżowa, która absorbuje nadmiar sebum oraz optymalnie usuwa zanieczyszczenia podczas wyczesywania. Inne składniki o działaniu absorbującym stosowane w szamponach to krzemionka, zmikronizowana beta-cyklodekstryna. Natomiast szampon suchy nie zawiera konserwantów, barwników i substancji powierzchniowo czynnych (charakterystycznych dla szamponów „do mycia na mokro”).

JAK STOSOWAĆ?

Dobry suchy szampon to dopiero połowa sukcesu, bardzo ważny jest jeszcze prawidłowy sposób jego użycia. Najpierw trzeba dokładnie wyszczotkować włosy grzebieniem lub szczotką. Następnie, pasmo po paśmie, należy spryskać włosy u nasady, krótkimi seriami w odległości ok 30cm na samą skórę głowy pamiętając, żeby przed każdorazowym użyciem szamponu wstrząsać opakowaniem, co zapewnia dokładne wymieszanie się pudrowych składników. Odczekać parę minut w tym czasie skrobia w szamponie wchłonie nadmiar sebum przy skórze głowy. Ponownie należy wyszczotkować bądź wysuszyć włosy suszarką w celu usunięcia nadmiaru produktu.

Należy pamiętać, że choć suchy szampon jest bardzo przydatny, to jednak nigdy nie zastąpi tradycyjnego mycia włosów. Nie zmyje z głowy zanieczyszczeń, a jedynie ją odświeży. Dlatego należy traktować go tylko, jako koło ratunkowe w nagłych sytuacjach. Zbyt częste stosowanie może sprawić, że włosy staną się suche, matowe i pozbawione blasku. Dlatego nie wolno przesadzać z jego ilością. Nawet, jeśli istnieje problem z przetłuszczającą się skórą głowy, nie należy sięgać po suchy szampon, jako antidotum. Zdecydowanie lepszym wyjściem będzie udanie się do specjalisty.

powrót