Skrzyp polny

????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????
20.11.2015

Skrzyp polny – Equisetum arvense

Chwast to roślina, której zalety nie zostały jeszcze odkryte.

R.W.Emerson

Skrzyp polny to zielona bylina rozpowszechniona w całej Europie. Spotkać go można na wilgotnych łąkach, polach, miedzach, kartofliskach, przydrożach skarpach czy nasypach kolejowych. Z tego powodu jest traktowany jako uciążliwy chwast, tymczasem jest to roślina, która dzięki swoim właściwościom leczniczym znalazła zastosowanie w medycynie.

W lecznictwie wykorzystywane jest ziele skrzypu. Zbiera się zielone pędy, które suszy się w pomieszczeniach o dobrej wentylacji lub sztucznie w temperaturze 40-50°C.

Ziele skrzypu jest bogate w saponiny (ekwisetonina), alkaloidy, flawonoidy, kwasy krzemowy i askorbinowy, karoten, kwasy organiczne: jabłkowy, szczawiowy, akonitynowy, olejek tłuszczowy, sole wapnia, garbniki i substancje żywiczne, białka, węglowodany, goryczki.

Ziele skrzypu działa:

- moczopędnie.

Odprowadza nadmiar wody z organizmu. Dzięki obecności flawonoidów zwiększa objętość wydalanego moczu i usuwa nadmiar moczanów, w związku z tym odwary z tej rośliny stosuje się jako słaby środek moczopędny w mało nasilonych schorzeniach dróg moczowych. Jest skuteczny jako środek moczopędny w obrzękach pochodzenia sercowego (niewydolność serca, wady serca), a także przy obrzękach wskutek niewydolności płucno-sercowej. Jest pomocny w schorzeniach dróg moczowych i kamicy nerkowej, działa łagodnie rozkurczowo na drogi żółciowe i moczowe.

- przeciwkrwotocznie.

Jako środek przeciwkrwotoczny stosowany jest w przypadku krwawień z macicy i żylaków odbytu oraz przy zatruciu ołowiem. Dodatkowo uszczelnia naczynia krwionośne, poprawia krzepliwość krwi i przyśpiesza gojenie się ran. Odwary ze skrzypu polnego można stosować pomocniczo w przypadku obfitych miesiączek. Współczesna fitoterapia poleca ich stosowanie również w krwawieniach wrzodów żołądka i dwunastnicy, a także w krwawieniach z nosa i płuc.

- przeciwzapalnie.

Skrzyp polny można stosować w uszkodzeniach i stanach zapalnych skóry oraz oparzeniach w postaci okładów. Poza tym stosuje się go w niektórych chorobach skórnych wywołanych nagromadzeniem we krwi szkodliwych produktów przemiany materii, m.in. w łuszczycy. Po skrzyp polny mogą sięgać także osoby zmagające się z cerą naczynkową. Wzmocni on naczynka i zmniejszy ryzyko ich pękania. Zewnętrznie odwary służą do płukania w stanach zapalnych jamy ustnej.

- antybakteryjnie.

Chorym osłabionym, często i długo chorującym na zapalenia oskrzeli czy płuc zaleca się picie soku ze skrzypu.

- oczyszczająco na organizm.

Przyśpiesza przemianę materii i pomaga pozbyć się zanieczyszczeń z organizmu poprzez działanie moczopędne.

- wzmacniająco na włosy, skórę i paznokcie.

Według lekarzy naturopatów minerały selen i krzem wspomagają krążenie w skórze głowy, a w efekcie wpływają wzmacniająco na włosy. Dzięki nim włosy są lśniące i mocne, paznokcie się nie rozdwajają, a proces starzenia się skóry zostaje spowolniony. Oba te pierwiastki występują obficie w skrzypie.

Coraz nowsze badania wykazują możliwe działania przeciwdrgawkowe oraz uspokajające preparatów ze skrzypu. Zaś badania prowadzone w Francji sugerują, że krzem pomaga zapobiegać osteoporozie i może być stosowany w leczeniu złamań kości. 

powrót