Pielęgnacja skóry męska rzecz!

?????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????
16.03.2016

 

Zadbany mężczyzna- właściwa pielęgnacja skóry twarzy i ciała

Czasy, kiedy pachnący facet był uważany za niezbyt męskiego, skończyły się już dawno. Dziś prawdziwy mężczyzna jest zadbany, ma zdrową skórę i błyszczące włosy. Dba o higienę i regularnie stosuje odpowiednie kosmetyki przeznaczone dla mężczyzn, które licznie występują na dzisiejszym rynku kosmetycznym.

Męska skóra starzeje się wolniej niż kobieca, ale jest też bardziej narażona na podrażnienia i przesuszanie. To, o czym kobiety wiedzą doskonale, powinno również dotyczyć mężczyzn – dbałość o dobrze dotlenioną i odżywioną cerę to klucz do zegara czasu. Mężczyźni chcą czuć, że ich skóra wygląda zdrowo. Występują u nich podobne problemy ze skórą, jak u kobiet, czyli nadwrażliwość, trądzik i starzenie się, jednak skóra mężczyzn różni się od skóry kobiet. Skóra mężczyzny – zarówno na twarzy jak i na ciele – ma inną budowę niż skóra kobiety i należy traktować ją w inny sposób. Z tego względu, dla mężczyzn korzystne jest stosowanie produktów do pielęgnacji skóry, które są dostosowane do ich potrzeb i pozwalają im zachować zdrową i naturalnie wyglądającą skórę.

Czym się różni skóra mężczyzny i kobiety?

Hormon testosteron warunkuje obecność męskich cech skóry oraz odmienną niż w przypadku skóry kobiecej strukturę. Chociaż skóra każdego mężczyzny jest inna, to ogólnie jest ona grubsza, bardziej tłusta i starzeje się w inny sposób.

Grubość

Skóra mężczyzny jest średnio o 20% grubsza niż skóra kobiety. Zawiera więcej kolagenu i wygląda na bardziej naprężoną i jędrniejszą. Naskórek u kobiet składa się z 14-20 warstw komórek, natomiast u mężczyzn z 30, a nawet 32, ma też grubszą część rogową (najbardziej zewnętrzną). Ich skóra jest mocniejsza, mniej wrażliwa na ból, ma też inne, bardziej kwaśne pH. Lepiej broni się przed zanieczyszczeniami środowiska. W jej głębszych warstwach znajduje się więcej włókien mięśniowych oraz kolagenu, dlatego jest bardziej sprężysta i lepiej napięta niż kobieca, a także później się starzeje.

Natłuszczenie

U mężczyzn występuje więcej gruczołów łojowych, a w związku z tym także porów, niż u kobiet. Również ich pory i gruczoły łojowe, są większe. Produkcja sebum jest dwukrotnie większa niż u kobiet, stąd męska skóra jest bardziej natłuszczona i mocniej się błyszczy, a także wykazuje większą skłonność do zanieczyszczeń i trądziku. Pory u mężczyzny są większe, ich skóra jest bardziej tłusta i podatna na zanieczyszczenia oraz trądzik. Skóra dorosłych mężczyzn wykazuje mniejszą skłonność do wysuszenia niż skóra dorosłych kobiet.

Starzenie się

Skóra mężczyzny zaczyna starzeć się później, ale zmiany zachodzą szybciej. U mężczyzn dochodzi przede wszystkim do utraty masy mięśniowej, w rezultacie tego skóra staje się obwisła, okolica oczu ulega nabrzmieniu i pojawiają się ciemne podkrążenia pod oczami, nadając im zmęczony wygląd. U mężczyzn również pojawiają się zmarszczki, chociaż stanowią one dla nich mniejszy powód do zmartwień niż u kobiet. Zmarszczki u mężczyzn zaczynają być widoczne później niż u kobiet, jednak od razu są w pełni widoczne.

Regularne golenie się

Sprawia, że męska skóra jest narażona na większe podrażnienia niż skóra kobiet. Średnio, mężczyźni golą się 16000 razy w ciągu życia. Skóra mężczyzn staje się bardziej wrażliwa i szybciej ulega podrażnieniu. Codzienne golenie się może wywoływać podrażnienie. Powoduje usunięcie zewnętrznej warstwy komórek skóry i odsłonięcie, „świeżej” delikatnej skóry, która jest szczególnie wrażliwa na czynniki zewnętrznych. U nawet 40% mężczyzn występują problemy skórne związane z goleniem się. Młodsi mężczyźni o delikatnej skórze są szczególnie na to narażeni. Tępa maszynka i/lub niewystarczające nawilżenie podczas golenia może prowadzić do podrażnienia, nacięć i zranień skóry, a czasami również do przewlekłego zapalenia mieszków włosowych.

Jak pielęgnować męską skórę?

Skóra mężczyzny różni się od skóry kobiety, dlatego korzystne dla mężczyzn jest stosowanie pielęgnacji skóry dopasowanej do ich potrzeb, która uwzględnia naturalne i biologiczne właściwości ich skóry. Ważne jest ostrożne golenie się, zwłaszcza w przypadku osób z wrażliwą skórą oraz u osób z trądzikiem i atopowym zapaleniem skóry. Należy chronić i nawilżać skórę za pomocą produktów do golenia. Powinny one ułatwić łagodne przesuwanie się golarki po skórze i zapobiegać zacięciom oraz zranieniom. Produkty te powinny być również łagodne i wykazywać działanie łagodzące w przypadku skóry wrażliwej. Produkty o silnym działaniu mogą usuwać naturalne lipidy ze skóry, które są jeszcze dodatkowo narażone, ponieważ górne warstwy skóry zostały usunięte w skutek golenia. Polecany jest produkty do golenia o właściwościach antybakteryjnych. Należy używaj czystego i ostrego ostrza, żeby dokładnie ogolić się i uniknąć zacięć. Golenie należy wykonywać zgodnie z kierunkiem, w którym rosną włosy, a nie w przeciwnym. Produkty nawilżające i opóźniające procesy starzenia powinny mieć lekką konsystencję. Ciężkie i tłuste preparaty mogą być źle tolerowane przez skórę o zwiększonej wrażliwości po goleniu.

Kosmetyki dla mężczyzn

Mężczyźni pocą się znacznie bardziej niż kobiety. Dziennie wydzielają od 500 do 1500 ml potu. Kąpiel lub prysznic oczyści ciało, dotleni skórę i zapobiegnie rozwojowi bakterii, nawilży i odżywi skórę. Żele dla mężczyzn mają zwykle mocne zapachy, które utrzymują się na skórze nawet po spłukaniu. Tradycyjne wody po goleniu z dodatkiem alkoholu wysuszają naskórek. Nowoczesne kosmetyki łagodzą i koją podrażnienia, nawilżają i zapobiegają powstawaniu wyprysków. Wielu mężczyzn, nawet tych, którzy regularnie się myją i pielęgnują skórę po goleniu, nie rozumie potrzeby stosowania kremu do twarzy. Tymczasem znajdujące się w kremie substancje wzmacniają funkcje obronne skóry, zapobiegają jej przedwczesnemu starzeniu się, pękaniu naczynek krwionośnych i rozwojowi trądziku różowatego. Sięgając po kosmetyk dobrze jest zwrócić uwagę na składniki aktywne w kosmetykach dla mężczyzn: algi, wyciąg z rozmarynu, szałwii, drzewa herbacianego, bergamotki, różowego grejpfruta, żeń-szeń, aloes, d-pantenol, witamina A,E, B6,B12, masło shea, jojoba, betaina, ekstrakt z bawełny, arniki, dziurawca, kasztanowca, mentol, kwas hialuronowy i wiele, wiele innych, które odżywią, nawilżą skórę, jak i także załagodzą podrażnienia. Niewiele potrzeba, aby zachować zdrową i naturalnie wyglądającą skórę. Podstawą jest higieniczny tryb życia oraz pielęgnacja i ochrona skóry.

powrót