Młody jęczmień (zielony jęczmień)

????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????
16.03.2016

Większą mądrość znajduje się w przyrodzie aniżeli w książkach.

Barnard z Clairvaux

Zielony jęczmień staje się coraz bardziej popularny, szczególnie wśród osób odchudzających się. Można go spotkać w postaci proszku z około siedmiodniowych łodyżek jęczmienia. Użycie tak młodych części rośliny sprawia, że jesteśmy w stanie wykorzystać wszystkie jej wartości, które zużyłaby w procesie wzrostu.  Młode listki ścina się, płucze, a następnie wyciska sok w specjalnych wyciskarkach. Uzyskany płyn odwirowuje się, a następnie odparowuje wodę pod ciśnieniem, w temperaturze około 30 stopni Celsjusza. Zbyt wysoka temperatura spowodowałaby utratę części składników zawartych w jęczmieniu, na przykład niektórych witamin. 

Ziarna jęczmienia (zawarte np. w pieczywie) nie są tak bogate w wartości odżywcze co zielony jęczmień. Mimo, iż jest to ta sama roślina, to formy te znajdują się w innych stadiach rozwoju. Oznacza to, że młody, rozwijający się jęczmień ma inny skład chemiczny niż dojrzałe jego ziarna. Ziarna obfitują w minerały, jednak zawierają mniej witamin niż młody jęczmień.

Zielony jęczmień stanowi bogactwo witamin i składników mineralnych. Jest źródłem witamin z grupy B, antyoksydantów (witaminy C i E, beta-karotenu), żelaza, wapnia, magnezu i cynku. Oprócz tego zielone łodygi jęczmienia zawierają naturalne hormony i chlorofil. W porównaniu z innymi roślinami zielony jęczmień jest bogaty w niezbędne aminokwasy, a więc te, których nasz organizm nie potrafi sam wyprodukować.

Właściwości młodego jęczmienia:

  • wspomaganie odchudzania

 Zawiera kompletny zestaw witamin, minerałów i aminokwasów (zawiera wszystkie aminokwasy, których potrzebuje ludzki organizm). 

  • odkwaszanie organizmu

Zawarte w zielonym jęczmieniu składniki pomagają utrzymać równowagę kwasowo-zasadową w organizmie. 

  • działanie przeciwzapalne

Zawarty w młodym jęczmieniu chlorofil pomaga zwalczać stany zapalne (np. jamy ustnej, skóry), dobrze działa na stawy. Stosowany na zewnątrz przyspiesza gojenie się ran.

  • wzmocnienie układu krążenia

Chlorofil pomaga w walce z anemią. Pobudza produkcję hemoglobiny we krwi, dzięki czemu krew jest lepiej natleniona. Wzmacnia tkanki – w tym serce i naczynia krwionośne.

  • oczyszczanie organizmu

Młody, zielony jęczmień uważany jest za doskonały środek na oczyszczanie organizmu z toksyn. Jest to zdecydowanie jedna z jego największych zalet. Bardzo wysoka zawartość błonnika pomaga regulować przemianę materii, oczyszcza jelita, co powoduje, że składniki odżywcze są lepiej wchłaniane.

  • działanie wspomagające przy cukrzycy

Wykonano badania, które wykazały, że systematyczne spożywanie młodego jęczmienia wspomagało zwalczanie wolnych rodników, wykazując właściwości przeciwutleniające oraz zmniejszało ryzyko  chorób  naczyniowych u badanych diabetyków.

  • poprawiające samopoczucie i urodę

Trawa jęczmienna zwalcza wolne rodniki uznawane za przyczynę starzenia, Dodatkowo tak jak już było wspomniane wspomaga regenerację komórek, dotlenia krew, oczyszcza organizm. To wszystko przekłada się na lepszy wygląd – poprawia się stan skóry, włosów i paznokci. 

Dlatego właśnie zielony jęczmień wzbudza tak duże zainteresowanie wśród dietetyków i fanów zdrowej żywności. Warto go spożywać jako uzupełnienie codziennej diety, zwłaszcza w okresie zimowym, kiedy jest gorszy dostęp do świeżych warzyw i owoców.

powrót