Kwas hialuronowy- Eliksir młodości

?????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????
09.06.2015

Niezmiennie od kilku lat kwas hialuronowy jest „przebojem” kosmetologii i medycyny estetycznej. Nie bez przyczyny nazywany został „eliksirem młodości”. Gwarantuje nie tylko piękną, jędrną skórę, ale znalazł również zastosowanie w leczeniu wielu poważnych chorób, m. in. nowotworowych, reumatoidalnego zapalenia stawów, czy schorzeń wątroby. Zalety kwasu hialuronowego doceniają także m. in. ginekolodzy, okuliści i ortopedzi chętnie polecając go swoim pacjentom. Odkryjmy więc tajemnice tej niezwykłej cząsteczki.

Kwas hialuronowy występuje we wszystkich organizmach żywych. Ciało dorosłego człowieka o masie 70 kg zawiera ok. 15 g hialuronianu sodu. Ten wielocząsteczkowy polimer występuje przede wszystkim w macierzy zewnątrzkomórkowej, w skórze, mazi stawowej oraz ciele szklistym oka. Stanowi też budulec ścian naczyń krwionośnych, składnik płynów ustrojowych i tkanki łącznej. Codziennie prawie jedna trzecia puli kwasu hialuronowego w naszym organizmie ulega rozpadowi, a w to miejsce powstają nowe cząsteczki. Niestety z wiekiem ilość kwasu hialuronowego stopniowo się zmniejsza, przez co dochodzi do degeneracji tkanek i postępujących procesów starzenia się.

Swoje unikalne właściwości kwas hialuronowy zawdzięcza zdolności do wiązania wody. Jedna cząsteczka kwasu może związać aż 250 cząsteczek wody. Odpowiednia ilość tego biopolimeru w skórze zapewnia więc właściwe nawilżenie, elastyczność i jędrność tej tkanki. Gdy poziom kwasu hialuronowego w skórze spada, dochodzi do degeneracji włókien kolagenowych, a w efekcie skóra wiotczeje i pojawiają się zmarszczki. Kwas hialuronowy jest również głównym składnikiem płynu stawowego. Dzięki zdolności do wiązania i wchłaniania wody warunkuje on właściwą lepkość płynu stawowego oraz odgrywa istotną rolę w prawidłowym ruchu stawu. W ciałku szklistym oka kwas hialuronowy odpowiada za właściwą strukturę i funkcje ciałka, a także współtworzy film łzowy. Kwas hialuronowy wykazuje także działanie przeciwzapalne i odgrywa dużą rolę w procesie gojenia się ran. Nie dziwi zatem, że coraz częściej zwraca się uwagę na korzystne efekty uzupełniania niedoborów kwasu hialuronowego poprzez suplementację w postaci zastrzyków, tabletek, kropli, globulek, czy kremów.

O kwasie hialuronowym świat usłyszał po raz pierwszy w 1934 roku, gdy udało się go wyizolować z bydlęcej soczewki oka, ale poznanie jego budowy chemicznej zajęło naukowcom następnych 15 lat. Potrzeba było kolejnych trzech dekad poświęconych żmudnym badaniom, by kwas hialuronowy stał się „gwiazdą” medycyny i kosmetologii. Rozwój nauki pozwolił również na opracowanie wydajniejszej metody pozyskiwania kwasu hialuronowego przy udziale nowoczesnych narzędzi biotechnologicznych, co zapewnia wysoką jakość oraz praktycznie znosi ryzyko reakcji nadwrażliwości.

Kwas hialuronowy to związek, który znalazł szerokie zastosowanie w różnych dziedzinach medycyny. Ponieważ prawie 50% całkowitej puli tego związku znajduje się w skórze, prym w stosowaniu hialuronianu wiedzie kosmetologia i medycyna estetyczna. Jest on wykorzystywany w celu poprawy nawilżenia skóry, wypełnienia fałdów nosowo-wargowych, łuków brwiowych, kości policzkowych, powiększania ust i biustu, poprawy owalu twarzy oraz drobnych korekt nosa i podbródka. Trzeba jednak pamiętać, że kwas hialuronowy jako naturalny biopolimer rozkłada się w organizmie, dlatego efekty tych zabiegów utrzymują się od 6 do 12 miesięcy, a potem trzeba zabieg powtórzyć. Hialuronian jest też składnikiem wielu, cenionych za szybkie efekty działania, kosmetyków do pielęgnacji skóry o właściwościach intensywnie nawilżających i przeciwzmarszczkowych.

Sole kwasu hialuronowego znalazły szerokie zastosowanie w okulistyce, zarówno w leczeniu zachowawczym (zespół suchego oka, zespół Sjorgena), jak i podczas operacyjnych zabiegów leczenia zaćmy, czy wewnątrzgałkowej implantacji soczewek. Wykorzystanie hialuronianu podczas operacji zapobiega wysuszaniu rogówki, chroni przed krwotokami, przyspiesza gojenie się rany i jednocześnie zapobiega tworzeniu się zrostów. Kwas hialuronowy zawarty w kroplach do oczu stabilizuje film łzowy i zapewnia długotrwałe nawilżenie i ochronę gałki ocznej.

Wykorzystanie kwasu hialuronowego w terapii chorób stawów rozpoczęło się od leczenia… koni wyścigowych. Efekty stosowania hialuronianu były tak obiecujące, że zaczęto stosować go również u ludzi w terapii reumatoidalnego zapalenia stawów. Iniekcje dostawowe kwasu zmniejszają ból wywołany stanem zapalnym oraz w pewnym zakresie przywracają sprawność fizyczną. Wynika to z wielokierunkowego działania hialuronianu polegającego na przywróceniu lepkości i sprężystości mazi stawowej, pobudzeniu syntezy kwasu hialuronowego w organizmie, przeciwdziałaniu degeneracji chrząstki, działaniu przeciwzapalnemu i przeciwbólowemu. W terapii chorób zwyrodnieniowych stawów poza iniekcjami dostawowymi wskazana jest również suplementacja doustna preparatami zawierającymi kwas hialuronowy, co wpływa korzystnie na błonę i maź stawową oraz uszkodzone więzadła, a także poprawia odżywienie chrząstki.

Kwas hialuronowy odgrywa również ważną rolę w procesie gojenia się ran. Pobudza syntezę kolagenu I oraz III, wpływa korzystnie na proces angiogenezy (powstawania nowych naczyń krwionośnych) i przyspiesza gojenie. Maści i żele z hialuronianem doskonale wspomagają gojenie się świeżych oraz przewlekłych ran skóry, a także owrzodzeń.

Działanie regenerujące i przyspieszające gojenie wykorzystuje się także w ginekologii. Kwas hialuronowy wspomaga zwalczanie stanu zapalnego i przyśpiesza gojenie się ran pooperacyjnych na szyjce macicy, sromie i pochwie, także powstałych w wyniku radioterapii. Dostępne bez recepty globulki i żele zawierające kwas hialuronowy szybko łagodzą podrażnienia oraz zapobiegają świądowi i nadmiernej suchości stref intymnych.

W urologii kwas hialuronowy stosuje się m. in. do wzmocnienia ściany pęcherza moczowego u kobiet w tzw. stresowym nietrzymaniu moczu czy w refluksie pęcherzowo-moczowodowym u dzieci. Dobre efekty terapeutyczne obserwowano również w niechirurgicznym leczeniu problemu nietrzymania kału u dorosłych.

Większość dostępnych na rynku preparatów zawierających kwas hialuronowy to kosmetyki oraz preparaty do stosowania zewnętrznego (maści, globulki, zastrzyki), jednak coraz większe zainteresowanie budzi możliwość doustnej suplementacji tego związku w celu poprawy nawilżenia i elastyczności skóry, a także wspomagania terapii chorób zwyrodnieniowych stawów. Najnowsze badania naukowe potwierdzają zdolność wchłaniania się z przewodu pokarmowego oraz docierania do skóry i stawów hialuronianu przyjętego doustnie, a więc wskazują na skuteczność suplementacji doustnej tego związku. Badania takie prowadzone były również w Polsce i potwierdziły wzrost nawilżenia skóry twarzy i całego ciała przy regularnym stosowaniu tabletek zawierających kwas hialuronowy. Warto więc rozważyć możliwe korzyści płynące z doustnego zażywania preparatów z hialuronianem, szczególnie w przypadku problemów z suchością skóry, a więc w przypadku cery dojrzałej, a także u osób pracujących w klimatyzowanych pomieszczeniach, lubiących korzystać z solarium lub intensywnie się opalających, a także po zabiegach kosmetycznych lub ortopedycznych, w celu przedłużenia efektów kuracji. Preparaty zawierające kwas hialuronowy wskazane są także dla osób narażonych na długotrwałe przeciążenie stawów, czyli sportowców, a także osób z nadwagą i otyłością.

powrót