Krem na dzień kontra krem na noc

?????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????
11.02.2016

Czyli w czym tkwi specyfika używania tych kosmetyków

Czy zadawałyście sobie już kiedyś pytania: Czym różni się krem na dzień od kremu na noc? Czy nasza skóra rzeczywiście potrzebuje tych dwóch kremów? Czy można jeden drugim zastąpić albo używać tylko jednego z nich? Odpowiedzi na te pytania uzyskasz poniżej, ale jedno jest pewne, że skóra ma zadania i funkcje do wypełnienia, ma również swój indywidualny tryb pracy, który inaczej przebiega w dzień jak i w nocy.

W czym tkwi różnica?

Skóra żyje we właściwym sobie rytmie. Kiedy śpimy, ona zaczyna intensywnie pracować. To właśnie podczas snu wzrasta jej temperatura i poprawia się mikrokrążenie, dzięki czemu lepiej wchłania cenne substancje z kosmetyków, jakie stosujemy. Wyrównuje się także poziom wody, tkanki dotleniają się stając się przez to bardziej elastyczne. Wtedy też odnawia się i naprawia szkody wyrządzone jej w ciągu dnia – przez słońce, wiatr, wolne rodniki, wahania temperatury, zanieczyszczenia powietrza, dym papierosowy. W tym procesie potrzebuje wspomagania – to pierwszy powód, dla którego stosujemy kremy na noc. Ważnymi składnikami kremów dziennych są substancje neutralizujące szkodliwe działanie wolnych rodników. Wolne rodniki utleniają włókna kolagenowe, niszczą błony komórkowe i enzymy. Dodatkowo uszkadzają skórę wolne rodniki pochodzące z zanieczyszczonego środowiska (spalin, dymu papierosowego) i tworzące się pod wpływem promieniowania UV. Doskonałymi przeciwutleniaczami są witaminy A, C i E. Witamina A skutecznie wyłapuje wolne rodniki i je unieszkodliwia. Witamina C to nie tylko bardzo silny przeciwutleniacz, pobudza ona także syntezę włókien kolagenowych. Dlatego jej stosowanie podwójnie przeciwdziała procesowi starzenia się skóry. Witamina C ma ponadto zdolność regenerowania uszkodzonej przez wolne rodniki witaminy E, która wygładza i uelastycznia skórę. Dzięki temu duet witamin E + C stanowi doskonałe narzędzie w walce z wolnymi rodnikami i skutecznie hamuje proces powstawania zmarszczek.

Każdy krem na noc jest o wiele bogatszy od dziennego, do tego działa szybciej, silniej i bardziej efektywnie. Dodatkowo, podczas gdy kosmetyki na dzień mają za zadanie chronić skórę przed słońcem i agresywnymi czynnikami zewnętrznymi, kremy nocne przede wszystkim odżywiają ją, regenerują i wzmacniają. Po to, by nie zajmować skóry zbytecznymi czynnościami, nie zawierają już składników ochronnych (w tym filtrów UVA i UVB), tonujących (czyli działających jak lekki fluid) oraz matujących. Znajdziemy w nich za to mocno skoncentrowane witaminy, wyciągi roślinne i minerały. Składniki te są niezwykle pomocne w walce z wolnymi rodnikami odpowiedzialnymi między innymi za starzenie się skóry, bo silnie pobudzają syntezę włókien kolagenowych. Odżywiają także skórę (witaminy, minerały, wyciągi roślinne). Regenerują naturalny płaszcz hydrolipidowy (oleje roślinne: masło Shea, oleje z jojoby, avocado, ogórecznika). Nawilżają i zatrzymują wilgoć w naskórku (gliceryna, skwalen, kwas hialuronowy, ceramidy, mocznik, kolagen itp.). Stymulują odnowę komórkową (soja, proteiny, retinol) oraz łagodzą (alantoina, d-Panthenol czy cucurbityna – naturalny aminokwas uzyskiwany z nasion dyni). Składniki te znajdziemy także w kremach dziennych, ale w specyfikach na noc występują one w znacznie większych dawkach, a skóra o wiele lepiej je pochłania. Zawierają też sporo witamin, mikroelementów i tych składników, o których wiadomo, że odmładzają. I to w takim stopniu stężenia, jaki nie byłby możliwy w kremie na dzień. Przez to działanie nocnych kremów jest nieporównywalnie mocniejsze od przeznaczonych na dzień.

Podczas, gdy kremy na dzień zabezpieczają skórę przed wszelkimi szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, powinny mieć w swoim składzie przeciwutleniacze (chronią przed wolnymi rodnikami) i filtry UV (zapobiegają szkodliwemu działaniu słońca), także powinny doskonale nawilżać skórę, narażoną na działanie klimatyzacji, ogrzewania i wszelkich zanieczyszczeń powietrza, a więc wszystkiego, co może niekorzystnie działać na naszą skórę w ciągu dnia. Kremy na noc pomagają natomiast skórze zregenerować się po trudach dnia. Właśnie w nocy nasza skóra przyswaja je najszybciej. Dzięki skondensowanej dawce, dostarczonej w kremie na noc proces jej odnowy przebiega sprawniej.

Cykl dobowy

Skóra żyje zupełnie inaczej niż ciało. Jej biologiczne rytmy w zależności od zmian pór roku oraz dnia i nocy określa chronobiologia. Dowiedziono, że w ciągu dnia skóra jest pochłonięta samoobroną przed szkodliwym wpływem zanieczyszczeń, czynników atmosferycznych i stresu. Dopiero nocą może się nareszcie spokojnie regenerować. Stwierdzono, że właśnie wtedy podział komórek następuje najszybciej. Pomiędzy północą a szóstą rano dzielą się one dziesięciokrotnie szybciej niż w ciągu dnia. W czasie snu odbudowuje się także naturalna warstwa ochronna naskórka.

W ciągu 24 godzin nasze ciało ulega aż 3 cyklom. Każdy ten cykl trwa przez 8 godzin i to w określonej części doby. Abyśmy mogli lepiej pojąć, dlaczego krem na noc przynosi tak fantastyczne rezultaty musimy poznać te procesy w trakcie tych trzech cykli.

Na 3 dobowe cykle składają się:

Cykl pierwszy – usuwanie/oczyszczanie. Trwa on od 4.00 rano do 12.00. W tym czasie organizm usuwa wszelkiego rodzaju toksyny i zanieczyszczenia. Bardzo dobrze jest tuż po przebudzeniu wypić szklankę wody i jeść owoce.

Cykl drugi – rozdzielanie. Trwa od 12.00 w południe do 20.00. Trawienie w tym czasie jest najszybsze.

Cykl trzeci – przyswajanie/asymilacja. Trwa od 20.00 do 4.00 rano. Organizm w tym czasie rozprowadza równomiernie wszystkie składniki odżywcze, również te które zawarte zostały w kremie na noc. Między 1.00 a 2.00 w nocy skóra jest bardzo ukrwiona, a tuż po godzinie 3.00 temperatura ciała znacznie podnosi się, wszystkie komórki które są dotlenione – uelastyczniają się.

Podsumowując

Krem na dzień to emulsje pielęgnacyjne pozostające na skórze przez cały dzień lub stosowane jako podkład pod makijaż. Z reguły są to emulsje typu O/W, szybko wchłaniane przez górną warstwę rogową i nie pozostawiające na powierzchni skóry tłustej warstwy. Kremy matujące zawierają dodatkowo pigmenty lub polimery absorpcyjne łoju. Kremy nawilżające, które zwykle zmniejszają utratę wilgoci przez kilka godzin mogą zawierać w fazie olejowej oleje, tłuszcze roślinne, np. masło kakaowe, olej z orzeszków ziemnych, z awokado i jojoby i zwierzęce oraz estry wyższych kwasów tłuszczowych. Faza wodna zawiera hydrofilowe substancje nawilżające, takie jak gliceryna, glikole, pantenol, aminokwasy, cukry, hydrolizaty protein, kwas hialuronowy, chitozan i inne. Emulgatorami mogą być niejonowe (najczęściej), aminowe amfoteryczne substancje powierzchniowo czynne. Należą do nich np. witaminy: A, beta-karoten, C, E, biotyna(H), niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, pantenol, ekstrakty roślinne, flawonoidy i inne. Substancje czynne wprowadzane do fazy wodnej jak i olejowej, mają regulować rogowacenie i stymulować procesy odnowy naskórka i skóry właściwej, a także chronić przed działaniem wolnych rodników. Im bardziej krem odpowiada naturalnej emulsji powierzchniowej skóry, tym lepiej go znosi.

Krem na noc z reguły są emulsjami typu W/O. Nie wchłaniają się tak szybko i przez jakiś czas pozostawiają na skórze tłusty połysk. Faza olejowa kremu na noc zawiera, oprócz tłuszczów i olejów organicznych, także oleje i tłuszcze mineralne utrudniające wyparowanie wody ze skóry. Do kremów dodawane są witaminy rozpuszczalne w oleju, zwłaszcza witaminy A i E, fitohormony oraz wyciągi z łożyska bez hormonów, a także oleje z wiesiołka, nasion winogron i ogórecznika i inne, ceramidy roślinne i różne substancje rozpuszczalne w oleju. niektóre silne składniki jak retinol czy kwasy owocowe, mogą wejść w reakcję z promieniowaniem UV, dlatego polecane są wyłącznie na noc. Ponieważ kremy na noc są bogate w substancje czynne, określono je mianem kremów odżywczych i regenerujących. Żaden krem nie jest jednak w stanie odżywić skóry od zewnątrz. Zdrowe, pełnowartościowe odżywianie dla skóry ma również wielkie znaczenie.

powrót