Kolagen i jego rola w organizmie

???????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????
13.02.2015

Coraz częściej słyszy się, zarówno od osób młodych jak i starszych, że kolana „odmawiają im posłuszeństwa”, bolą ich stawy i mają trudności z chodzeniem. Powodem tego, może być zarówno niezdrowy tryb życia, stres, nadwaga jak i kontuzje oraz różnego rodzaju urazy mechaniczne. Jednym z poważniejszych objawów, mogących prowadzić do choroby stawów jest tzw. zgrzyt i trzask w stawach pojawiający się podczas chodzenia. Oznacza to, że w naszych stawach może brakować m.inn. kolagenu typu II, jednego ze składników budulcowych chrząstki stawowej.

Stawy są  ruchomym połączeniem kości. Miejsce gdzie dochodzi do połączenia zwane jest łożyskiem. W łożyskach największym problemem jest tarcie i dlatego powierzchnie stawowe pokryte są chrząstką szklistą oraz błoną stawową. Zadaniem ich jest, produkcja tzw. mazi, która smaruje ruchome części stykających się ze sobą kości, by wyeliminować ewentualny ból. W sytuacji, gdy na skutek choroby pogarsza się stan chrząstki lub ilość wytwarzanej mazi jest niedostateczna, przestają one pełnić swoją rolę w zadowalającym stopniu. Przy każdym ruchu pojawia się nieprzyjemny ból, ponieważ kości nie są wystarczająco osłonięte. Kolagen odpowiedzialny jest m.in. za produkcję odpowiedniej ilości mazi stawowej, wpływa także na stan chrząstki, poprzez zapewnienie jej twardości i elastyczności. Dodatkowo ogranicza aktywność enzymów odpowiedzialnych za bóle reumatyczne oraz  przyśpiesza odnowę zmienionych chorobowo tkanek.

Kolagen to główny składnik tkanki łącznej. Jest białkiem, bez którego organizm ma trudności z funkcjonowaniem. Jego zadanie to uelastycznianie, jędrność oraz odnawianie komórek skóry. Jest aktywny prawie we wszystkich narządach, układach i tkankach ludzkich. Nazwa kolagenu wywodzi się od greckiego słowa „cola” – klej i „genno” – rodzić. Spaja on elementy komórkowe w całość, umożliwiając tym samym powstawanie tkanek i narządów. Skóra ludzka zawiera 75% kolagenu, natomiast w gałce ocznej jest go aż 90%. Kolagen stanowi 30% całkowitej masy białka ludzkiego. U przeciętnego człowieka ważącego ok. 75 kg, 7,5 kg to kolagen.

Ale kolagen, to nie tylko składnik budulcowy chrząstki stawowej. Jest on obecny również w naszej skórze. Skutkiem jego utraty są m.in. zmarszczki. Dlatego też spadek kolagenu w organizmie można najszybciej zaobserwować w naszej skórze. Ponieważ w procesie produkcji kolagenu biorą udział, m.inn. hormony tarczycy, estrogeny czy insulina, dlatego też najczęściej na bóle stawów czy kości skarżą się osoby będące w okresie przekwitania, u których całkowicie zmienia się gospodarka hormonalna. U osób po 60 roku życia, łatwiej zaobserwować zmiany w skórze spowodowane brakiem odpowiedniej ilości kolagenu. Szczególnie widoczne jest to w okolicach, w których jest go najwięcej czyli w okolicach oczu. Bardzo szybko można zaobserwować wtedy zmianę w wyglądzie skóry. Problem utraty kolagenu w organizmie może dotyczyć także osób młodych, w szczególności tych lubią nadużywać słońca. Słońce pomimo tego, że korzystnie wpływa na wydzielanie endorfin czyli hormonów szczęścia, doprowadza również do przyspieszenia rozpadu kolagenu. Dlatego też osoby lubiące się opalać, powinny to robić z umiarem.

Rodzaje kolagenu:

Kolagen hydrolizowany – jest to żelatyna. Powstaje ona w wyniku termicznego uszkodzenia wiązań sieciujących i wiązań peptydowych białek kolagenowych Ponieważ koszty surowców potrzebnych do produkcji żelatyny są niskie, dlatego też jest to najtańszy rodzaj kolagenu. Producenci najczęściej wykorzystują go do wytwarzania tańszych kosmetyków.

Kolagen zwierzęcy – uzyskiwany jest z białek znajdujących się w tkance łącznej. Różnice między tymi białkami, choć niewielkie, mają duże znaczenie w wykorzystywaniu ich w kosmetologii. Kolagen zwierzęcy uzyskuje się przede wszystkim ze skór bydlęcych lub wieprzowych.

Jednak bardziej wartościowy od kolagenu zwierzęcego jest kolagen rybi. Jest on najbardziej podobny do kolagenu ludzkiego. Ma duże właściwości kosmetyczne i dermatologiczne. Działa już bezpośrednio po zaaplikowaniu na skórę. Nie powoduje podrażnień i uczuleń. Może być stosowany przez alergików, a także przez osoby leczące trądzik młodzieńczy lub różowaty. Do jego pozyskiwania wykorzystuje się białko ryb słodkowodnych. Jeden z lepszych kolagenów uzyskuje się ze skóry tołpygi. Udowodniono, że ryba ta ma wyjątkowo wartościowy kolagen, a olej z niej wytwarzany ma korzystny wpływ na układ krążenia.

Kolagen roślinny (fitokolagen) – to wielocukry pochodzenia roślinnego, które są określane mianem kolagenu. Daje on efekt ochronny i nawilżający skórę.

Kolagen liofilizowany – jest pozyskiwany metodą suszenia, dzięki czemu zachowuje najbardziej wartościowe związki. Można go znaleźć w suplementach diety, maseczkach kosmetycznych i opatrunkach kolagenowych. Jest dość kosztowny w produkcji, dlatego też, ze względy na cenę, nie każdy może sobie pozwolić na korzystanie z jego dobrych właściwości.

Zarówno, stosując kolagen w postaci kremów, tabletek czy też w postaci płynnej, możemy zaobserwować zmiany zachodzące w naszym organizmie. Kolagen ma szerokie zastosowanie w dermatologii, dermatologii estetycznej oraz do produkcji kosmetyków. Dzięki jego właściwościom regenerującym, stosuje się go w chirurgii plastycznej po oparzeniach, w stomatologii, ortopedii i chirurgii.

To głównie dzięki kolagenowi nasz organizm zachowuje dłużej młodość, skóra elastyczność, a stawy ruchomość.

Ustrój zdrowego i młodego człowieka systematycznie odbudowuje włókna kolagenowe. Jednak wraz z upływem czasu, organizm stopniowo traci zdolność jego odtwarzania. Badania dowodzą iż od 26 roku życia wytwarzanie kolagenu zaczyna się zmniejszać. Kolagen wytwarzany jest w naturalny sposób przez organizm ludzki  oraz podlega regularnej wymanianie (ok. 3 kg rocznie). Najtrwalszy jest w kościach, tam wymieniany jest co roku, a najmniej trwały jest w wątrobie, gdzie wymieniany jest co miesiąc. Utratę kolagenu można, a nawet należy uzupełniać, stosując różnego rodzaju kremy lub suplementując preparaty z kolagenem dostępne w aptekach. Wraz z suplementacją kolagenu, zaleca się podawanie witaminy C. Jej obecność w organizmie ułatwia syntezę kolagenu. Systematyczne uzupełnianie kolagenu powoduje zmniejszenie widoczności zmarszczek oraz zapobiega pojawianiu się nowych. Pomaga w procesie regeneracji chrząstki stawowej oraz kości. Preparaty zawierające kolagen, dostępne są w aptekach w postaci tabletek, kapsułek, czy saszetek do rozpuszczania. Ze względu na to, iż saszetki zazwyczaj przyjmuje się raz na dobę, wydają się ona najwygodniejszą formą podania. Preparaty te powinny być przyjmowane przez osoby uprawiające sport, oraz te w podeszłym wieku, gdyż to u nich najszybciej zmniejsza się ilość mazi stawowej, a stawy tracą swoją ruchomość. Preparaty te polecane są osobom cierpiącym na choroby zwyrodnieniowe stawów, mającym nadwagę oraz osobom po zabiegach ortopedycznych.

Jeśli będziemy dbać o uzupełnianie kolagenu, wówczas wraz z wiekiem nasz organizm będzie funkcjonował prawidłowo. Jeśli nie wiesz jaki preparat, zawierający w swoim skłądzie kolagen wybrać zasięgnij fachowej porady farmaceuty lub dermokonsultantki. 

powrót