Jak leczyć przeziębienie w czasie ciąży?

jak leczyć przeziębienie w czasie ciąży GRAFIKA
27.10.2014

Masz kaszel, gorączkę i katar? Zastanawiasz się, jak się leczyć, by nie zaszkodzić sobie i dziecku? Polecamy bezpieczne sposoby, które pomogą Ci zwalczyć przeziębienie i nie zagrożą maleństwu.

Z drobnego przeziębienia możesz wyleczyć się sama pod warunkiem, że zareagujesz natychmiast, gdy tylko pojawią się pierwsze objawy.

Domowe sposoby

Zarezerwuj sobie dwa, nawet trzy dni na wygrzewanie. Ciepło sprawia, że naczynia krwionośne rozszerzają się i krew szybciej krąży, dostarczając organizmowi energię do walki z chorobą. Nie narażaj się na przewianie, bo wahania temperatury osłabiają błonę śluzową gardła i nosa. Połóż się, ale trzymaj głowę wysoko – łatwiej ci będzie oddychać. W sypialni powinno być maksymalnie 20°C. Postaw przy łóżku termos z ciepłą wodą z sokiem z cytryny, malin lub czarnego bzu i sięgaj po niego co godzinę.

Katar

Uniemożliwia swobodne oddychanie, powoduje podrażnienie i ból gardła. Zlekceważony może stać się przyczyną poważniejszych infekcji, np. oskrzeli, płuc lub zatok.
Dopóki katar jest wodnisty, możesz radzić sobie bez pomocy lekarza, ale gdy zmieni się w gęsty i żółty, wybierz się do przychodni. Nawilżaj nos solą fizjologiczną.
Na własną rękę nie stosuj żadnych kropli do nosa. Niektóre z nich mają w składzie substancje obkurczające, które mogą przeniknąć do krwi i okazać się niekorzystne dla płodu.

Kaszel

Może być spowodowany spływającą do gardła wydzieliną albo infekcją oskrzeli – to potrafi ocenić tylko lekarz, który stwierdzi też, czy jest to kaszel suchy czy wilgotny.

Ból gardła

Może być objawem wysuszenia śluzówki gardła, wirusowego zapalenia gardła lub anginy. Przy bólu gardła pomogą płukanki z naparu z szałwii, rumianku lub wody z solą. Syrop z cebuli (2 cebule posiekaj, wymieszaj z 2 łyżkami cukru i odstaw na godzinę, aż cebula puści sok; pij po łyżce kilka razy dziennie) lub gorące mleko z masłem i miodem. Unikaj tabletek do ssania zawierających środek przeciwbólowy, którego nie należy stosować w ciąży bez nadzoru lekarza (patrz ostrzeżenia na opakowniu).

Gorączka

Podniesiona temperatura ciała to pozytywny sygnał, że twój organizm walczy z infekcją.
Jeśli gorączka sięga 38°C, nie zwlekaj z wizytą u lekarza. Gdy temperatura przekracza 38,5°C, zanurz się w letniej wodzie na 2–3 minuty (o temperaturze ok. 36°C). Połóż się do łóżka, pij herbatkę malinową lub herbatę z cytryną. Staraj się dużo spać, dbaj o przewiewne przykrycie. Na gorączkę możesz brać środki z paracetamolem (np. Apap, Panadol) jednak unikaj ibuprofenu oraz aspiryny.

Każda kobieta w ciąży wie, że dobry stan zdrowia powinien być priorytetem. Z tego względu nie należy ignorować żadnej nietypowej dolegliwości. Dzięki domowym sposobom na przeziębienie można szybko zwalczyć tę przypadłość, jeśli jednak nie sprawdzają się, konieczna jest wizyta u lekarza.

powrót