Infekcje intymne

???????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????
27.08.2015

Niechciane „pamiątki” z wakacji

Przed nami lato, wakacyjne wyjazdy oraz atrakcje związane z plażowaniem i kąpielami w basenach i kąpieliskach. Często zdarza się jednak, że podróże, korzystanie z publicznych toalet, hotelowej sauny, czy wreszcie siedzenie na mokrym piasku kończą się dyskomfortem w okolicach intymnych. Dlatego w naszym wakacyjnym Magazynie szczególną uwagę poświęcimy higienie intymnej. Stanowi ona szczególnie ważny element kobiecych zabiegów pielęgnacyjnych. Niestety często wykonywana jest nieprawidłowo i przynosi więcej szkody niż pożytku. Należy pamiętać, że intymne okolice ciała kobiety narażone są na infekcje zarówno o podłożu grzybiczym, jak i bakteryjnym, którym często towarzyszą nieprzyjemne odczucia: świąd, pieczenie, upławy, otarcia naskórka i bolesne pęknięcia błony śluzowej.

Nie oznacza to jednak, że kobiety nie dbają o higienę, brakuje jednak rzetelnych informacji zarówno na temat prawidłowej pielęgnacji, jak również preparatów wspomagających leczenie stanów zapalnych okolic intymnych dostępnych w polskich aptekach bez recepty. Dane uzyskane na podstawie badań przeprowadzonych wśród Polek wskazują, że prawie połowa kobiet wciąż używa do higieny intymnej mydła lub samej wody. Tymczasem używanie zwykłego mydła o odczynie zasadowym wysusza i podrażnia błony śluzowe oraz delikatną skórę, zmieniając jednocześnie odczyn pH w okolicach dróg rodnych. Dobry środek do higieny intymnej powinien mieć odpowiedni współczynnik pH zbliżony do odczynu pochwy (w granicach 3,8 – 4,5) oraz nie powinien posiadać w składzie konserwantów i środków zapachowych. Tylko taki produkt jest bezpieczny, skuteczny, nie spowoduje zaczerwienienia, pieczenia i swędzenia. Szczególnie polecamy preparaty myjące zawierające kwas mlekowy, odpowiedzialny za utrzymanie fizjologicznego odczynu pH oraz preparaty z wyciągami ziołowymi z rumianku, kory dębu, krwawnika, które działają przeciwzapalnie i przeciwgrzybiczo.

Prawidłowo przeprowadzona toaleta miejsc intymnych powinna odbywać się raz dziennie, pod strumieniem wody bieżącej (najlepiej pod prysznicem lub w bidecie). Odradzamy kąpiele w wannie, szczególnie Paniom, które mają skłonności do infekcji pęcherza moczowego i dróg rodnych. Zarówno mycie, jak też osuszanie okolic intymnych powinnyśmy wykonywać od przodu do tyłu, gdyż w przeciwnym razie można zainfekować pochwę bakteriami pochodzącymi z okolicy odbytu. Bez wskazań lekarskich należy unikać irygacji, ponieważ niszczą one naturalną florę bakteryjną, która znajduje się w drogach rodnych zdrowej kobiety i zwiększają ryzyko infekcji bakteryjnych.

Niektórym Paniom dolegliwości układu moczowo – płciowego przytrafiają się wyjątkowo często. Najprawdopodobniej jest to spowodowane nieprawidłowością w funkcjonowaniu ekosystemu pochwy lub indywidualnymi predyspozycjami. Do czynników zwiększających podatność na infekcje dróg rodnych należą: cukrzyca, ciąża, nadmierna otyłość, zaburzenia hormonalne i immunologiczne, stosowanie antybiotyków, steroidów i antykoncepcji hormonalnej, niedobory witamin z grupy B oraz żelaza, a także podrażnienia wywołane nieprawidłową pielęgnacją (niewłaściwe preparaty myjące, irygacje, odparzenia spowodowane zbyt ciasną, nieprzewiewną bielizną, podpaskami i tamponami). Panie, które mają skłonność do nawracających dolegliwości ze strony układu moczowo-płciowego powinny uzupełniać codzienną dietę preparatami zawierającymi szczepy bakterii probiotycznych z rodzaju Lactobacillus. Są to niechorobotwórcze bakterie odpowiedzialne za wytwarzanie nadtlenku wodoru, który działa przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczo oraz kwasu mlekowego, który odpowiada za utrzymanie właściwego odczynu pH. Jest to szczególnie istotne w trakcie i po kuracjach antybiotykami oraz podczas stosowania antykoncepcji hormonalnej i hormonalnej terapii zastępczej. W trakcie trwania infekcji zawsze warto sięgnąć po globulki lub kapsułki dopochwowe z probiotykami. Profilaktycznie oraz pomocniczo podczas terapii środkami przeciwgrzybicznymi i przeciwbakteryjnymi można stosować specjalne probiotyczne preparaty doustne, przeznaczone do wspomagania terapii nadkażeń pochwy. Umożliwiają one utrzymanie właściwej mikroflory układu moczowo-płciowego, a także pokarmowego, a unikalna technologia produkcji tych preparatów chroni zamknięte w kapsułce bakterie kwasu mlekowego przed działaniem kwasu żołądkowego. Warto zwrócić uwagę, że część preparatów probiotycznych należy przechowywać w lodówce w temperaturze +2 do +8 stopni Celsjusza, by zachowały swoje właściwości terapeutyczne. Jeśli więc wybieramy się w podróż, szczególnie latem, trzeba wspomnieć o tym farmaceucie, który wybierze produkt odporny na zmiany temperatury.

Niestety najczęstsze objawy infekcji pochwy, czyli: świąd, pieczenie, upławy są na ogół niespecyficzne i podobne do siebie niezależnie od tego, czy wywołały ją bakterie, grzyby, czy rzęsistek pochwowy, a skuteczne leczenie uzależnione jest prawidłowego rozpoznania przyczyny infekcji. Właściwą diagnozę może postawić tylko lekarz, dlatego zawsze jeśli to możliwe powinnyśmy skorzystać z jego pomocy. W przypadku nasilonych dolegliwości lub stanów zapalnych, które nawracają, a także jeśli osoba choruje na cukrzycę, przyjmuje leki hormonalne, steroidy lub inne leki wpływające na odporność organizmu wizyta u lekarza jest po prostu niezbędna! Również panie w ciąży powinny bez zbędnej zwłoki udać się do lekarza przy najmniejszym dyskomforcie ze strony dróg rodnych, ponieważ każda nieleczona infekcja dróg rodnych zwiększa ryzyko porodu przedwczesnego i zagraża zdrowiu dziecka.

W przypadku urlopu kontakt z lekarzem nie zawsze jest możliwy, więc często pierwsze kroki kierujemy do apteki. Pewną pomocą we wstępnym rozpoznaniu przyczyn infekcji może być obserwacja koloru i zapachu wydzieliny z pochwy, dlatego należy być przygotowanym na, niekiedy krępujące, pytania ze strony farmaceuty. W przypadku infekcji grzybiczych upławy są na ogół białawe, o serowatej konsystencji, w infekcjach bakteryjnych białe lub szarawe o nieprzyjemnym, rybim zapachu, a w zakażeniu rzęsistkiem pieniste, zielonożółte. Dodatkowo w aptece można kupić dopochwowy test do pomiaru odczynu pH pochwy, który umożliwia wstępne rozróżnienie infekcji grzybiczej (pH mniejsze lub równe 4,5), od bakteryjnej (pH >4,5). Trzeba jednak pamiętać, że wiele infekcji pochwy ma charakter mieszany (bakteryjno-grzybiczy).

Apteki dysponują coraz większą liczbą środków stosowanych w infekcjach pochwy, które można zakupić bez recepty. W skład maści i globulek o działaniu przeciwgrzybiczym wchodzi zwykle klotrimazol, w preparatach przeciwbakteryjnych zastosowanie znalazły: chlorheksydyna, chlorowodorek benzydaminy, wyciąg z nagietka, szałwii, olejek herbaciany lub propolis. W infekcjach mieszanych stosowane są preparaty zawierające polikrezulen oraz sole srebra. Trzeba również pamiętać, że nie każdy świąd okolic intymnych wywołany jest infekcją. Często przyczyną jest nadmierna suchość śluzówki. Głównymi składnikami preparatów łagodzących ból, świąd i nadmierne wysuszenie okolic intymnych są: polidokanol, kwas hialuronowy, a także środki przywracające prawidłowy odczyn pochwy zawierające witaminę C czy kwas mlekowy. Stosując samodzielnie preparaty przeciwgrzybicze czy przeciwbakteryjne trzeba pamiętać, że nie należy przerywać leczenia natychmiast po ustąpieniu najbardziej uciążliwych objawów tylko przeprowadzić terapię do końca oraz przy najbliższej okazji udać się do ginekologa na kontrolę. Przy poważniejszych zakażeniach bakteryjnych lub infekcjach grzybiczych preparaty dostępne bez recepty, mimo że często załagodzą najbardziej przykre objawy, nie gwarantują pełnego wyleczenia i konieczne jest specjalistyczne badanie i ukierunkowane leczenie prowadzone pod kontrolą ginekologa.

ABC higieny intymnej

Myj intymne miejsca pod strumieniem bieżącej wody, od przodu ku tyłowi, aby nie zainfekować pochwy drobnoustrojami z okolic odbytu. Używaj do tego specjalnych preparatów i osobnego ręcznika. Zrezygnuj z gąbki – jest siedliskiem bakterii.

Noś niezbyt obcisłą bieliznę z włókien naturalnych. Sztuczne tkaniny nie przepuszczają powietrza, co sprzyja rozwojowi grzybicy. Pierz bieliznę w delikatnych środkach i dokładnie ją płucz. Resztki środków piorących drażnią delikatną skórę i sprzyja zakażeniom.

Bez wskazań lekarza nie stosuj irygacji. Upośledza to naturalną florę bakteryjną w drogach rodnych i sprzyja infekcjom.

W podróży i w czasie okresu używaj chusteczek do higieny intymnej. Przed wyjazdem kup w aptece jednorazowe nakładki na muszlę klozetową. Wybieraj bezzapachowe podpaski i wkładki przepuszczające powietrze.

Jeśli masz skłonność do infekcji dróg moczowo-płciowych stosuj profilaktycznie probiotyki przeznaczone do odbudowy flory bakteryjnej.

Już w trakcie oraz po infekcji leczonej antybiotykami, koniecznie wspomagaj swój organizm i stosuj preparat probiotyczny, który wzmacnia i odbudowuje naturalną mikroflorę pochwy i układu pokarmowego.

Podstawą w profilaktyce zakażeń okolic intymnych jest higiena i dotyczy to obojga partnerów, dlatego przyjrzyj się uważnie swojemu mężczyźnie i jego nawykom higienicznym. Uprawiając seks, zarażamy się wzajemnie i nasza infekcja intymna staje się infekcją partnera oraz odwrotnie, dlatego leczenie jednej osoby jest często niewystarczające.

Pamiętaj, że przewlekłe, nieprawidłowo leczone infekcje pochwy mogą doprowadzić do poważnych powikłań, np. nadżerek, zapalenia przydatków, czy nawet niepłodności.

Minimum raz w roku wybierz się na kontrolę do ginekologa – pamiętaj, że cytologia ratuje życie, a przy okazji umożliwia lekarzowi podczas badania wykrycie ewentualnych zmian: nadżerek, stanów zapalnych, czy infekcji i wyleczenia ich zanim nastąpią powikłania.

powrót